"; جمشید آموزگار وزیر دربار پهلوی درگذشت (بیوگرافی) – هفیان – دانلود آهنگ فیلم رمان عاشقانه

جمشید آموزگار وزیر دربار پهلوی درگذشت (بیوگرافی)

جمشید آموزگار وزیر دربار پهلوی درگذشت

جمشید آموزگار وزیر دربار پهلوی درگذشت +بیوگرافی
 جمشید آموزگار در گذشت
جمشید آموزگار در سن 93 سالگی در گذشت ، این خبری بود که شبکه بی بی سی مخابره کرده است
 
جمشید آموزگار متولد چهارم تیر ماه تهران 1302 است. پدرش حبیب الله خان آموزگار متولد استهبان فارس از قضات وزارت عدلیه رضا شاه بود. حبیب الله آموزگار (پدر جمشید آموزگار) عضو مجلس مؤسسان و دوره های دوم و سوم مجلس سنا بود و در کابینه حسین علاء وزارت فرهنگ را بر عهده داشت.
وی دوران ابتدایی و متوسطه را در تهران گذراند و تحصیلات دانشگاهی اش با جنگ دوم جهانی مقارن شد. او تحصیل در رشته های حقوق و اقتصاد دانشگاه تهران را رها کرد و به آمریکا رفت. در دانشگاه کرنل لیسانس و پی اچ دی مهندسی راه و ساختمان را به ترتیب در سالهای 1945 و 1951 دریافت کرد او همچنین فوق لیسانس مهندسی هیدرولیک را در 1947 از دانشگاه واشینگتن دریافت کرد.در سال 1328 فعالیت های اجرایی خود را با سمت کارشناسی در سازمان ملل آغاز کرد. آموزگار در سال 1355 به عنوان دومین دبیرکل “حزب رستاخیز ایران ” و مشاور نخست وزیر به کنگره حزب معرفی گردید. وی سپس در شهریور ماه 135 به عنوان نخست وزیر ایران سکان هدایت دولت را برعهده گرفت.
 
عکس های جمشید آموزگار و بیوگرافی او
 
 
 فعالیت های سیاسی جمشید آموزگار
بیوگرافی جمشید آموزگار
 درگذشت جمشید روزگار
اما عملا در دوران نخست وزیری آموزگار مخالفت ها در کشور بالا گرفت. در پی این تحولات و افزایش اعتراضات، وی در نهایت از مقام نخست وزیری و دبیرکلی حزب رستاخیز استعفا کرد.به اعتقاد برخی از ناظران، شاه با انتخاب آموزگار در صدد بر آمده بود تا خود، با مشارکت بخشیدن به مخالفانش، فرصت ایجاد بحران در ایران را از منتقدانش بگیرد اما عملا در دوران نخست وزیری آموزگار مخالفت ها در کشور بالا گرفت و انتشار مقاله ای در 17 دی ماه 1356 علیه امام خمینی (ره) به اعتراض خیابانی گسترده انقلابیون انجامید.هفت روز پس از استعفای آقای آموزگار، محمدرضا پهلوی، حزب رستاخیز را منحل کرد. آموزگار در آذر ماه 1357 ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد.
 
جمشید آموزگار
فوت و درگذشت جمشید آموزگار

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *